Türkei
57

47510
Gesammelte Punkte unserer 52 Schulen

çevre kirliliği
Hat Anlagen
Gepostet von AKHİSAR MEHMET KESKİNOĞLU ORTAOKULU, Turkey am 27. April 2022
çevre kirliliği ile alakalı sunum yapıldı.
çevre kirliliği ile alakalı sunum yapıldı.

      Su kaşiflerinden Son Damla ekibi, okulumuzdaki çevre koruma kulübü ile işbirliği yaptı. Çevre kirliliği ve geri dönüşümün önemini vurgulamak aamaçıyla atıkların doğada kaybolma sürelerini  gösteren pano düzenlemesi yaparak tüm okul öğrencilerini bilgilendirmiş oldular.Ayrıca çevre kirliliği hakkında 7. sınıflarahazırlamış oldukları sunumu sundular.

Böylelikle çevre kirliliğinin önemi ve  atıkların geri dönüşümü yapılarak suyun tasarrufu sağlandı.

Hazırladıkları sunu:Değerli öğretmenlerim ve sevgili arkadaşlar benim adım Ecrin, sizlere çevre kirliliği ve geri dönüşüm hakkında bilgiler verip birkaç soru soracağım. Hadi başlayalım arkadaşlar.

Çevre kirliliği nedir?

     Çevre kirliliği, çevrenin doğal olmayan bir şekilde insan eliyle bozulmasıdır. Doğanın, doğal kaynakların ve yaşanılan çevrenin aşırı ölçüde ve yanlış kullanılması nedeniyle doğal dengenin bozulması durumuna çevre kirliliği denir.

Çevre kirliliğine neden olan etkenler nedir?

Nüfus artışı

Şehirlere yoğun göçlerin yaşanması

Kentleşme sorunları

Sanayileşme

Doğal kaynakların yoğun tüketimi

Değişen tüketim alışkanlıkları

Artan enerji ihtiyacı

Yoğun kimyasal kullanımı

Fosil yakıtların yoğun kullanımı

Çevre kirliliğini önlemek için neler yapmalıyız?

     Çöplerimizi kesinlikle doğaya atmamalı, kağıt, cam, plastik gibi atıkların geri dönüşümünü sağlamalıyız. Ev ve fabrika bacalarından çıkan gazlar hava kirliliğine yol açtığı için filtre kullanmalıyız. Yeşil alanları arttırarak orman tahribatını önlemeliyiz. Ozon tabakasına zararı olan herhangi bir üründen kaçınmalıyız.

Çevre kirliliğinin sonuçları nelerdir?

1.Dünya coğrafyasının değişmesi,

2.Küresel ısınma gibi iklim değişiklikleri,

3.Erozyon ile verimli toprağın yani besin kaynaklarının kaybolması,

4.Su kaynaklarının tükenmesi,

5.Enerji kıtlığı - yiyecek kıtlığı

6.Canlıların nesillerinin tükenmesi sonucu biyolojik çeşitliliğin azalması,

     Çevre kirliliği çok tehlikeli değil mi (?) Bu önlemleri almazsak daha tehlikeli olabilir. O yüzden çevre kirliliğini önlemeliyiz ve önlemler almalıyız. Şimdide geri dönüşümden bahsedelim.

Geri dönüşüm nedir?

      Geri dönüşüm terim olarak, kullanım dışı kalan geri dönüştürülebilir atık malzemelerin çeşitli geri dönüşüm yöntemleri ile ham madde olarak tekrar imalat süreçlerine kazandırılmasıdır. Tüketilen maddelerin yeniden geri dönüşüm halkası içine katılabilmesi ile öncelikle ham madde ihtiyacı azalır. Böylece insan nüfusunun artışı ile paralel olarak artan tüketimin doğal dengeyi bozması ve doğaya verilen zarar engellenmiş olur. Bununla birlikte yeniden dönüştürülebilen maddelerin tekrar ham madde olarak kullanılması büyük miktarda enerji tasarrufunu mümkün kılar.

Su İsrafının Nedenleri Nelerdir?        

    Geri dönüşümün en önemli amacı, atık çöp miktarını azaltmak ve kaynakların tükenmesini önlemek, kaynakların lüzumsuz kullanımının önüne geçmektir. Geri dönüşüm, katı atıkların taşınması ya da depolanması gibi sorunların da engellenmesini sağlar. Kaynakların olumlu yönde kullanılması çevreye, ekonomiye katkı sağlar.

    Az önce söylediklerime dikkate alırsak geri dönüşüm miktarını çoğaltıp ham madde ihtiyacını azaltırız ve çevre kirliliğini azaltıp önüne bir set de biz örmüş oluruz. Sizce dikkatli olmamız gerekmez mi(?)

                Beni dinlediğiniz için teşekkürler, iyi dersler.


|
Likes
 (42)

|
Likes
 (42)

Vorheriger Artikel
und ist eine Initiative von Global Action Plan UK
in Zusammenarbeit mit
6.00 MB